Select Page


The Geek Guide is your one-stop shop for quality event recaps, global fight results that outpace the big database sites, highlights plucked from obscure streams worldwide, pre-event interviews, tons of clips – we’ve got coverage of every MMA fight featuring world ranked fighters across the globe!

I’ll start with the more mainstream stuff and then go deep into every relevant regional fight there is to report on.  Now including UFC events too, since it’s not nice to be biased against the big guys just because they’re big.  In roughly chronological order, per Tapology card information. For viewing info and time/card updates check out @Grabaka_Hitman’s awesome combat sports calendar at grabakahitman.wordpress.com and follow @Jolassanda on Twitter.

World ranked top 100 Fighters, former UFC fighters, and other notables in Bold.  Will be updated with fight results and recaps as the shows go down.  Male world rankings via Fightmatrix, female world rankings and regional rankings via Tapology.  All rankings are pre-event, records are updated post-fight.  Hey Sherdog.com I do by best but I’m not sure my live reporting details are official database caliber, mkay?  I’ll link results sources I use whenever possible.

P.S., I call it a Mata Leon, not a rear naked choke.  In my humble opinion, everyone else should too!

I’ll link content from anywhere, if it’s the good stuff.  Links represent a personal endorsement, not necessarily from the MMA-Today.com brass!

 

World MMA Geek Guide 5/16-5/20/18: Your Hub For Updates/Results/Clips feat. UFC Santiago, ACB 87, Pancrase 296, Combate 21, and 14+ More Events!

 

(Big Show Veterans and Ranked Fighters in the Regionals are Further Along)

 

M-1 Challenge 92 – Thursday 5/24 at 7 AM EST – St. Petersburg, Russia

Prelims free, Main card $7.99 iPPV at Fite.tv

265: Sergei Kharitonov (28-7, #26 World) vs. Anton Vyazigin (9-2, #112 World)
125: Aleksandr Doskalchuk (8-2, #71 World) vs. Arman Ashimov (8-2-1, #60 World), 5 round title fight
155: Mickael Lebout (17-8-3, 1-2 UFC, #218 World) vs. Pavel Gordeev (10-1, #213 World)
205: Giga Kukhlashvili (11-3, #169 World) vs. Khadis Ibragimov (3-0, #49 World)
135: Aleksandr Osetrov (4-0, #395 World) vs. Bair Shtepin (6-2, #178 World)
145: Saba Bolaghi (8-1-1, #237 World) vs. Bursumankul Uulu (8-4-1, #157 World)
170: Amiran Gogoladze (5-1, #595 World) vs. Temirlan Sharipov (4-2, #631 World)
155: Aleksey Ilyenko (7-0, #479 World) vs. Helson Henriques (8-5-1)
170: Joilton Santos (23-6, #144 World) vs. Daniil Prikaza (9-2-1, #231 World)

 

Bellator 200 – Friday 5/25 at 4 PM EST – London, England (tape delay on Paramount Network in US)

185: Rafael Carvalho (15-1, Bellator champ, #23 World) vs. Gegard Mousasi (43-6-2, UFC/Pride Great, #4 World), 5 round title fight
170: Michael Venom Page (12-0, Bellator, #59 World) vs. David Rickels (19-4, Bellator, #140 World)
205: Phil Davis (18-4, Bellator, ex-Bellator champ, #4 World) vs. Linton Vassell (19-6, Bellator, #7 World)
163: Aaron Chalmers (3-0, Celebrity MMA TV Star cum KO Artist) vs. Ashley Griffiths (4-6)
W125: Kate Jackson (9-3-1, UFC, #50 World) vs. Anastasia Yankova (5-0, #55 World BW)

Notable Bellator 200 Prelims – broadcast live AM EST

185: Anatoly Tokov (25-3, #44 World) vs. Vladimir Filipovic (10-2, #193 World LHW)
170: Kent Kauppinen (10-3, #273 World) vs. Walter Gahadza (16-3, #542 World)
125: Amir Albazi (10-0, #72 World) vs. Iuri Bejenari (6-2, #155 World)
155: Ryan Scope (11-1, #166 World) vs. Martyn Harris (4-4)
185: Mike Shipman (11-1, #144 World) vs. Carl Noon (7-2, was #350 World six year inactive)
145: Pedro Carvalho (8-3, #135 World) vs. Daniel Crawford (10-1, #482 World)
185: Costello van Steenis (9-1, #91 World) vs. Kevin Fryer (6-2, #389 World)
185: Charlie Ward (4-3, 0-2 UFC, Conor’s buddy) vs. Louis King (1-1)
155: Charlie Leary (14-9-1, #329 World) vs. Tom “K9” Green (12-2, # World)
145: Tom Mearns (5-1, #37 UK) vs. Mike Ekundayo (5-0, #33 UK)

 

LFA 40 – Friday 5/25 at 9 PM EST – Dallas, Texas, USA

145: Kevin Aguilar (13-1, LFA champ, #65 World) vs. Thanh Le (8-1, LFA interim champ, 1-0 Dana Contenders, #53 World), 5 round title fight
145: Damon Jackson (14-2-1, 0-1-1, UFC, #165 World) vs. Jeremy Spoon (21-3, #150 World)
145: Levi Mowles (8-3, #331 World) vs. Rey Trujillo (24-20)
170: Ramiz Brahimaj (6-0, #365 World) vs. Evan Cutts (8-3, #259 World)
135: Miles Johns (6-0, #223 World) vs. Eric Ellington (5-0, #388 World)
145: Austin Lingo (3-0, #19 Texas) vs. Kenny Porter (3-0, #33 US Southeast)
205: Kennedy Nzechukwu (4-0, 1-0 Dana Contenders, #126 World) vs. Corey Johnson (0-0)

 

MFP 220 – Saturday 5/26 at Early AM EST – Khabarovsk, Russia

155: Arman Tsarukyan (11-1, #120 World) vs. Cody Pfister (15-6-1, 1-3 UFC, #178 World)
145: Alexey Polpudnikov (24-5-1, #109 World) vs. Fabricio Soares (13-1, #435 World)
135: Zhenhong Lu (15-5, #205 World) vs. Evgeniy Ryazanov (18-12, #45 Russia)
170: Lipeng Zhang (28-10-1, 2-2 UFC, #179 World) vs. Elnur Agaev (13-8, #297 World)
W135: Aygul Khabirova (4-0, #34 World) vs. Mei Huang (1-1)
145: Tuerxun Jumabieke (20-5-1, 0-3 UFC, #382 World) vs. Boris Fedorov (7-1, #589 World)
170: Kurbanjian Tuluorsibake (14-8, #229 World) vs. Mateusz Piskorz (12-4, #579 World)

 

Shooto Brasil 84 – Saturday 5/26 at 7 PM EST – Rio De Janeiro, Brazil

155: Hacran Dias (23-6-1, 3-5 UFC, #174 World) vs. Mauricio Machado (21-11)
140: Fabio Nascimento (6-0, #97 Brazil) vs. Lucas Ananias (6-3, #163 Brazil)
185: Lucas Rodrigues (6-2, #326 World) vs. Cemey dos Santos (2-3)

 

UFC Liverpool – Sunday 5/27 at 10 AM EST – Liverpool, England (Fight Pass/FS1)

 

 

Weekly Prospect Report: Featuring the best prospects in action at Bellator 200, LFA 40 and More!

 

 

Ranked Fights in the Regionals:

 

FFC 32 – Wednesday 5/23 at 8 PM EST – Lima, Peru

185: Fernando Roca Duany (21-7-1, #221 World LHW) vs. Elvis Corozo (5-4, #15 Peru)
135: Luigui Quezada (5-0, #345 World) vs. Victor Arata (4-3, #28 Peru)
150: Jose Zarauz (16-4-1, #378 World FW) vs. Bryan Guarnizo (5-1, #58 L.America LW)
155: Rudy Gavidia (9-2, #511 World) vs. Jefferson Angulo (3-6)

 

Top FC 18 – Friday 5/25 at 3 AM EST – Seoul, South Korea

135: Trevin Jones (10-4, 4 win streak, PXC champ, #82 World) vs. Young Jin Hwang (6-3, 4 win streak, #202 World), TFC Tournament Finals
145: Jae Woong Kim (6-3, #415 World) vs. Han Guk Jun (6-5-2)
155: Yuki Okano (13-10-1, #418 World) vs. Seh-Yoon Jeong (3-2)
205: Doo Hwan Kim (9-5, # 180 World) vs. Hikaru Sato (24-23-4, #30 Japan)

 

Boxing Night 14 – Friday 5/25 at 10 AM EST – Warsaw, Poland

155: Piotr Hallman (18-6, UFC, #130 World) vs. Damien Lapilus (16-10-1, brother of UFC vet Taylor, #582 World)

 

FEN 21 – Friday 5/25 at 10 AM EST – Wroclaw, Poland

185: Andrzej Grzebek (12-3, #160 World) vs. Thiago Vieira (10-2, #362 World WW), 5 round title fight
155: Marian Ziolkowski (18-6-1, #427 World) vs. Patryk Nowak (5-1, #440 World FW)
185: Bartosz Lesko (6-1-1, #371 World) vs. Kevin Wiwatowski (4-5)
170: Jacek Jedraszcyzk (5-0, #587 World) vs. Tymouteusz Lopaczyk (2-0)
155: Lukasz Kopera (7-2, #624 World) vs. Mateusz Glab (4-1)

 

DCS 42 – Friday 5/25 at 7 PM EST – Ralston, Nebraska, USA

$14.99 iPPV at Fite.tv

170: Dakota Cochrane (31-12, TUF/LFA/Bellator vet, #158 World MW) vs. Julian Lane (12-8-1, “Let Me Bang Bro” TUF Legend, #390 World)
125: Kevin Gray (9-5, 0-1 Dana Contenders, #129 World) vs. Demetrius Wilson (5-2, #1 Nebraska)

 

Fury FC 24 – Friday 5/25 at 7 PM EST – Humble, Texas, USA

170: Washington Luiz (5-3, FFC 170 champ, win over Pete Spratt, #361 World) vs. Koltun England (5-2 World , FFC 155 champ, #19 Texas), 5 round title fight
125: Juan Deantes (4-0, #236 World) vs. Jacob Silva (3-2, #15 Texas)

 

EFC Worldwide 70 – Saturday 5/26 at 9 AM EST – Durban, South Africa

W135: Amanda Lino (3-1, #98 World) vs. Rizlen Zouak (3-0, #49 World), 5 round title fight

 

Eagles FC 9 – Saturday 5/26 at 10 AM EST – Chisinau, Moldova

135: Mikhail Serbu (11-3, #252 World) vs. Bogdan Barbu (9-8, #400 World)

 

ZFP 3 – Saturday 5/26 at 11 AM EST – Cheboksary, Russia

W115: Natalya Denisova (6-3, #115 World) vs. Samira Badrtdinova (0-2)

 

GTC 4 – Saturday 5/26 at 10 AM EST – Moscow, Russia

170: Sergey Khandozhko (24-5-1, 4-4 ACB, #398 World) vs. Miller Couto (13-6, # 48 Brazil)

 

Oktagon 6 – Saturday 5/26 at 10 AM EST – Kosice, Slovakia

185: Samuel Kristofic (9-1, #384 World) vs. Ondrej Raska (7-5)
170: Gabor Boraros (14-4-1, #525 World) vs. Fernando Gonzalez (8-2, #638 World)
185: Jozef Wittner (9-1, #355 World) vs. Kamil Cibinski (7-6)
170: David Kozma (20-10, #293 World) vs. Alexey Valivakhin (13-9)
155: Miroslav Strbak (16-8-1, #406 World) vs. Aleksandr Panasyuk (14-9)
155: Vladislav Genov (9-2, #526 World) vs. Ronald Paradeiser (6-5)

 

CCS 4 – Saturday 5/26 at 6 PM EST – Kansas City, Kansas, USA

265: Kyle Noblitt (9-1, #152 World) vs. Tony Kryptonite Lopez (60-28, living regional legend, #65 World HW), 5 round title fight

 

Raged UK 8 – Saturday 5/26 at 1 PM EST – Swindon, England

176: Lew Long (15-5, #185 World) vs. Shaun “The Legend” Lomas (23-74)

 

864 FC 4 – Saturday 5/26 at 5:30 PM EST – Greenville, South Carolina, USA

175: Tanner Saraceno (6-2, #643 World) vs. Dom Waters (10-5, 0-3 UFC, #159 World)
205: Karl Reed (3-1, 0-1 Dana Contenders) vs. Ronnie Phillips (4-4)

 

KOTC – Saturday 5/26 at 6 PM EST – Lincoln City, Oregon, USA

W120: Glena Avila (6-4, 43 y/o, #81 World W115) vs. Angela Danzig (2-3)

155: Bobby McIntyre (7-4, #121 World) vs. Carson Frei (6-2, #11 US Northwest)

170: Dave Courchaine (20-7) vs. Tyson Jeffries (14-10, #574 World)

155: Johnny Munoz, Jr. (6-0,  #364 World) vs. Anthony Zender (7-11)

Johnny Munoz Jr. looks to Pass Another Test and Remain Undefeated at King of the Cage: Grand Finale

 

GRACHAN 35 – Sunday 5/27 at 12:30 AM EST – Tokyo, Japan

125: Takashi Matsuba (9-3-1, just under #250 World) vs. Hiroaki Yoshioka (6-7-8, ex #6 M115)
145: Shigeki Osawa (19-8-5, #287 World) vs. Tateo Iida (6-1-1, #72 Japan)

 

HEAT 42 – Sunday 5/27 at 2 AM EST – Kariya, Japan

135: Seiji Akao (24-11-3, #162 World) v163s. Myung Gu Kim (8-3, #424 World)
170: Michel Pereira (18-8, #207 World, super in-demand viral flipper) vs. Sung Won Son (8-6, #221 World)
155: Rae Yoon Ok (9-2, #447 World) vs. Jack Becker (7-1, #512 World)
205: Da Un Jung (8-2) vs. Jason Radcliffe (13-6, lost 4 of 5)

 

Knights of Moscow – Monday 5/28 – Moscow, Russia

155: Viktor Kichigin (14-5, Son of the Most Famous Mom in Russian MMA, #623 World) vs. Omar Samb (7-10)